Міжнародне гуманітарне об'єднання«Ми українці»
Єднаймося, українці!

Патріотичне виховання – один із напрямків діяльності МГО «Ми Українці»

Побужанська А.В.
Член МГО «Ми Українці»,
методист ЦППКПЮ,

Виступ на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Патріотичне виховання громадян України – передумова розвитку державності»

Ви погодитесь з тим, що патріотизм – це найперша ознака цивілізованої людини, якість, яка відрізняє людину від раба? Якщо ми будуємо цивілізовану європейську державу, то першочерговою справою є виховання патріотизму!    Патріотизм – поняття широке: це , насамперед, любов до своєї Батьківщини та відповідальність за все, що відбувається в державі, це забезпечення чистоти повітря, води, продуктів, соціальна та особиста гігієна людини, відчуття  турботи за гідне життя людини.

Болісно споглядати на те, що Україна  по рівню економічного, екологічного стану у порівнянні з розвинутими європейськими країнами знаходиться на передостанньому місці, на те, що молоді здорові, освічені громадяни України покидають рідний край і їдуть продавати свою працю, таланти, в інших державах.   Нам слід згуртуватися в діяльності, щоб не загубити молодь і дітей, бо залишиться  Україна обезкровлена, а ми  без пенсійного забезпечення і підтримки в старості.

Все починається з малого: що ми бачимо – візуальний вплив; що ми чуємо – аудиовплив; що ми говоримо – то і вертається в буття.  І кожна справа має відлуння.

Сьогодні ми поділимося з вами досвідом тих конкретних справ МГО «Ми Українці», які плекають почуття патріотизму в душах громадян нашої держави і піднімають її авторитет в очах громадян зарубіжжя.     Тільки за останні два роки ми, МГО «Ми Українці», з метою прояву любові до родини, рідного краю, виявлення талановитих дітей, організували дитячий художній фестиваль «Моє щастя»;  в цілях підтримки українських художників – супроводжували мистецьку акцію «Київ Золотоверхий»;  з метою популяризації української культури та мистецтва серед західноєвропейської спільноти, підтримки культурних зв’язків з українською діаспорою, започаткували культурно-мистецький проект «Ми Українці», в рамках цього проекту – серія культурно-мистецьких акцій: на базі культурно-інформаційного центру при посольстві України у Франції з 10 по 14 листопада 2012 р. провели виставку робіт Тетяни Протчевої, майстра ручної художньої вишивки, засновника нового напрямку в мистецтві вишивки «Glow art», дипломанта «Книги рекордів України»; в листопаді 2012р. вшанували пам’ять видатної берегині української пісні, народної артистки України Раїси Кириченко; значним поступом МГО «Ми Українці» у підтримці народних майстрів-умільців став Фестиваль-конкурс «Українські сувеніри».

12 березня цього року МГО «Ми Українці» проведе нагородження за результатами конкурсу журналістів на краще висвітлення тематики «Ми Українці». Підсумки конкурсу журналістів та нагородження переможців відбудеться в музеї-садибі Грушевського під час виставки присвяченої Дню народження Т.Г.Шевченко.

Спільно з Центром стратегічних досліджень та аналізу започатковано проект «Україна майбутнього».  З метою виявлення порушень і привернення уваги до проблем екологічного стану, проводиться  моніторинг стану навколишнього середовища в усіх областях України. Результати якого будуть розглянуті під час круглого столу в березні місяці.

З метою формування правової свідомості і правової допомоги відкрито 6 Гуманітарно-правових центрів, та планується відкрити такі Центри у всіх областях України.

Такими справами ми здійснюємо національно-патріотичне виховання на теренах України, прищеплюємо дітям, молоді споконвічну любов до рідної землі, родини, загальнолюдських цінностей, сприяємо росту громадянської свідомості юнаків та дівчат.

Декілька років тому мені довелося перебувати в Туреччині, і під час спілкування з громадянином тієї країни я була приємно вражена коли він ламаною російською мовою, з погордою в голосі сказав «Я єсть туркішь!». І це зрозуміло, адже за 15 років, з 1975 по 1990 Туреччина здійснила колосальний економічний прорив, забезпечивши широкі можливості своїм громадянам.     Ми досягнемо успіху коли кожен громадянин України скаже  «Я є Українець!» і не буде вихваляти рівень життя в інших країнах, а буде пишатися тим, як добре жити в Україні.  Зробити в цьому напрямку потрібно дуже багато.

Ми підтримуємо пропозиції викладені в Зверненні  учасників науково-практичної конференції   до державних діячів, керівників органів державного управління і місцевого самоврядування, керівників громадських організацій, науково-педагогічних працівників, освітян і вносимо такі доповнення до пропозицій: В системі початкової, середньої  освіти зробити акцент на навчальні предмети народознавство, історію, українську мову і літературу.

До речі, як так могло статися, що поняття «Українська держава» зникло з програми з історії 5-го класу, за якою навчатимуть п’ятикласників уже з 1 вересня 2013 року, зникли імена видатних українців?   Про це йдеться в статті кандидата педагогічних наук, доцента Запорізького національного університету Сергія Терно (за матеріалами сайту osvita.ua). Автори нової редакції програми навіюють нам думку, що не було ніякої української держави, не було видатних українців, які обстоювали ідею української державності. Така заміна  має на меті применшити українську історію, прищепити почуття меншовартості. Чи промовчимо ми, чи піднімемо тривогу з цієї високої трибуни? Адже ми боремось за виховання патріотизму, а ті хто розробив таку програму творять злочин проти основ національної безпеки України, за який слід нести кримінальну відповідальність. Пропонуємо провести перевірку шкільних програм з метою виявлення умисного вчинення інформаційної шкоди безпеці України.

Одним із завдань конференції стоїть ініціювання розробки Закону України «Про патріотичне виховання», ми пропонуємо підняти Проект Закону України «Про виховання дітей та молоді» № 7251 від 25.03.2005 року, зареєстрованого на 7 сесії ІV скликання депутатів Верховної Ради України, та на основі цього проекту розробити  сучасний законопроект.

Як може ефективно працювати система виховання, якщо в Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту не удосконалена структура, яка відповідає за виховний процес? Не організовано окремий Департамент -  Департамент виховання.  Натомість вирішення питань виховання віднесено до Департаменту професійно-технічної освіти, у Відділ позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини. Ми пропонуємо ініціювати Міністру освіти і науки, молоді та спорту створення Департаменту виховної роботи.

Ще одне питання. Не зрозуміло чому в нашому спорті  процвітають секції східних бойових мистецтв, а українські бойові мистецтва, такі  як козацьке бойове мистецтво, бойове мистецтво Крір  замовчуються і не розвиваються?    Ми пропонуємо в усіх навчальних закладах відкрити спортивні секції українських бойових мистецтв.

Необхідно ввести календар обов’язкових  патріотичних святкових заходів в навчальних закладах. Також добре буде запровадити шкільні щоденники з зображеннями українського орнаменту, історичних героїв, героїв українських мультфільмів, національних костюмів з різних регіонів України.

У нас з вами великий об’єм роботи по вихованню патріотизму. Але будь які пропозиції і рішення не будуть реалізовуватись без розбудованої інфраструктури і без плану в який закладена стратегія і тактика патріотичного виховання. Пропонуємо створити якісну інфраструктуру, на якій би базувалося патріотичне виховання.

Нехай закликом до дій кожного громадянина України звучать такі слова:

Жива Україна, бо мудрістю мудрих  зросла як держава на скелях віків!
Земля України – Соборна і Вільна, багата великим народом своїм!
Любов’ю зігріємо,  піднімемо культуру, добробут і славу до гідних висот.
Живи Україно в багатстві і честі! Про тебе піклується твій патріот.