Українці за кордоном: екскурс в історію
Станіслав Лазебник — фаховий журналіст. У минулому голова секретаріату товариства зв’язків з українцями за кордоном. За незалежної України працював у МЗС України, був заступником голови Виконавчого комітету країн СНД. У 2001-2003 рр. виконував обов’язки консультанта МЗС по роботі із закордонним українством. Має дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посланника.
Хто був першим?
У закордонних українських енциклопедіях та історичних томах з гордістю згадується ім’я Юрія Дрогобича-Котермака, який у 1483 році у Римі видав фундаментальну працю з астрономії — «Прогноз на поточний рік». Це була перша книжка українського автора, надрукована за кордоном. Ю. Дрогобич очолював Болонський університет і викладав астрономію та медицину, став першим українським доктором медицини.
У Венесуелі, у портовому місті Маракайбо я бачив стареньку віллу «Україна», побудовану ще у 1830 році героєм визвольної боротьби венесуельського народу під командуванням Симона Болівара проти іспанських колонізаторів, киянином Михайлом Скибицьким. У цьому ж місті існував заснований ним готель «Україна». За участь і виявлену мужність у бойових діях М. Скибицький був нагороджений орденом «Бюсто де Лібертадор». Наш земляк разом з іншими інженерами розробляв проект каналу між Тихим і Атлантичним океанами.
У старовинних містечках Руський Керестур і Куцура (Сербія) зберігаються історичні згадки про прибуття в 1745 році одинадцяти українських (русинських) родин на постійне поселення.
З 1751 року розпочався масовий наплив українців (русинів) із Закарпаття до Керестура. Минуть ще десятиліття, і до Сербії, Боснії прибудуть тисячі не лише закарпатців, а й галичан, жителів Пряшівщини, а також вісім тисяч козаків із зруйнованої Катериною II Запорозької Січі. Але в основній масі переселенці були селянами. Відносно мало було ремісників, торговців, а з інтелігенції приїхали лише священики і вчителі.
У шведському місті Крістіанстад встановлено меморіальну дошку на будинку, де проживав у 1715 році гетьман Пилип Орлик. У Швеції мешкали українські козаки — учасники Північної війни (1700—1721 роки). У місті Лександ вони збудували козацьку церкву.
Мій давній знайомий, тодішній професор Торонтського університету (Канада) Пол Магочі свого часу запевняв мене в існуванні в науковому світі факту присутності українців якщо не на борту каравели пілігримів «Мейфлауер» у 1620 році, то на одному з трьох кораблів Джона Сміта, які ще раніше прибилися до американського берега. Разом із Смітом був український лікар Лаврентій Богун.
Є чимало достовірних доказів і не менше легенд про найдавніші поселення людей українського роду в різних куточках планети. Серед сучасних лемків в Україні, Польщі і США побутує жарт, що у 1492 році Христофора Колумба на американському березі зустріли саме лемки — представники етнографічної групи українського народу.
У 1809 році неподалік від Сан-Франціско Росія заклала форт і колонію під назвою Форт-Русь (нині ця місцевість відома як Форт-Росс). Серед перших поселенців цієї колонії були й українські козаки, яких царський уряд заслав до Сибіру та Аляски.
Документи громадянської війни в США 1861—1865 років свідчать, що в обох арміях — Північній і Південній — були солдати з прізвищами, схожими на українські. Найбільше достовірних фактів є про те, що українські поселенці входили до складу Північної армії. В історію США увійшов генерал Василь Турчин, який командував однією з її бригад. За свою відвагу й мужність він дістав прізвисько «грізний козак».
Найпершим відомим емігрантом, політичним виселенцем у США, що вважав себе українцем, був Агапій Гончаренко (справжнє ім’я — Андрій Гумницький) родом з села Кривин біля Сквири на Київщині. Він вчився в Київській духовній семінарії, був ченцем Києво-Печерської лаври, служив дияконом у церкві російського посольства в Афінах.
За зв’язки з російськими революціонерами-емігрантами переслідувався царським урядом, був заарештований, згодом висланий за межі Росії. У 1865 році Агапій Гончаренко прибув до США, випускав газету «Аляска геральд» з російсько-українським додатком «Свобода». У цих виданнях він прославляв українське козацтво, популяризував творчість Тараса Шевченка, висловлював ідею заснування на Алясці «Козацької республіки».
Саме у США піонер української імміграції здійснив експеримент із створення своєрідного кооперативу-комуни в Каліфорнії. Неподалік від Сан-Франціско, у Хейворді, він придбав хутір, назвав його «Україна» і надавав притулок своїм землякам. На початку двадцятого століття сюди прибули селяни з Коломийщини, які вирішили йменувати кооператив «Українсько-американською комуною» або «Кооперативним братством». Через брак коштів цей осередок проіснував лише кілька років. За твердженнями каліфорнійських українців, могила Гончаренка, похованого у Хейворді в 1916 році, на диво, ще збереглася.
Початком масової еміграції українців до США вважається 1877 рік, коли велика група закарпатців прибула до штату Пенсільванія працювати на шахтах.
Сьогодні пересічний канадець з українським корінням абсолютно точно знає від діда й баби, батьків прізвища тих українців, котрі перші з України дісталися канадських берегів. Ще хлопчаками Іван Пилипів та Василь Єленяк почули про невідому і майже незаселе-ну, далеку, за морями й океанами країну від шкільного вчителя в своєму селі Небилів (Івано-Франківська область), а згодом — й від родичів, німецьких поселенців, котрі вже там перебували. Тоді їм не спадало на думку, що мине якийсь час і вони зі своїми родинами стануть у 1891 році піонерами українських поселень у Канаді, їхні позитивні відгуки, а також рекламні заходи канадського уряду та корабельних компаній переконали багатьох українців із Східної Галичини та Північної Буковини залишити злидні на рідній землі і поринути заради кращого життя в Новий Світ.
Принаймні можна без сумніву стверджувати, що життя перших емігрантів з України збагатило всесвітню історію. А історія, за твердженням німецького письменника М. Сафіра, — це той роман, в який вірять усі.
На запитання, хто був серед перших з українських людей, які почали жити поза межами своєї Батьківщини ще до початку масової еміграції з України (остання чверть XIX століття), відповісти однозначно й коротко надто нелегко. Хоча дещо знаємо про подружні контакти київських і галицьких князів з правителями низки європейських країн. Ті акти започаткували так звану шлюбну еміграцію, яка триває й досі.
Відомо, що першими емігрантами з України були козаки, студенти, релігійні діячі, безземельні селяни, а ще раніше — раби, полонені. Тривалий час за кордоном проживали українські письменники, митці, науковці.
Наведу окремі приклади з історії поселень українців-іммігрантів у деяких країнах.
Туреччина. На нинішній території цієї держави перші українці з’явилися не з власної волі. Це були бранці, яких кримські татари, а згодом й турки продавали на невільницьких ринках, звідки вони потрапляли у володіння Османської імперії на Близькому Сході та в Африці. З хлопчиків, захоплених в Україні, виховувалися яничари, які служили переважно у султанській гвардії. До Туреччини потрапляли й полонені запорозькі та реєстрові козаки. Поодинокі з них досягали високого суспільного становища. Наприклад, українець Яків Малик став великим візиром князівства Гуджарат у Західній Індії (XVIII століття).
Італія. З XIV по XVIII століття в університеті міста Падуя здобувало освіту близько 600 молодих людей з України. Серед них був і Станіслав Морозенко, згодом полковник, сподвижник Богдана Хмельницького. Студенти з України вчилися і в Грецькій колегії в Римі, де студіював також наприкінці XVII століття Феофан Прокопович, який з часом став відомим українським церковним і громадським діячем, письменником і вченим. Чимало юнаків залишилося після навчання працювати в Італії. В цій країні є згадка й про українських козаків. Пам’ятна табличка на церкві Святої Розалії біля Палермо засвідчує факт будівництва ними храму на честь втечі в 1622 році з турецької неволі. Кілька років потому українські козаки брали участь у воєнних діях на півночі Італії.
Під час відрядження до Великої Британії тамтеш-ні українці розповідали мені про перших відомих вихідців 3 нашої землі, котрі певний час перебували в цій країні. Я бачив друковані джерела, в яких згадувалися імена Юрія Немирича та Семена Десницького.
Юрій Немирич наприкінці 1620-х і на початку 1630-х років студіював у Кембриджі та Оксфорді. Згодом він став магнатом, помітним політичним і військовим діячем доби Хмельниччини, брав участь у війнах, дипломатичних переговорах, виступив автором концепції Великого князівства Руського, написав праці з історії та теології.
Семен Десницьй, родом з Ніжина, у 1767 році захистив докторську дисертацію в університеті в Глазго. Свого часу він був відомим юристом, філософом, просвітителем, написав, зокрема, коментарі до законів Англії.
Мої знайомі — тамтешні літні українці в Брадфорді — стверджували, що в їхній громаді знають про асимільованих нащадків робітників з Галичини, які у 1893 році оселилися в Манчестері.
Серед знаменитих людей в історії Ірландії є виходець з Одеси Іван Бешов. Він входив до складу команди славнозвісного панцерника «Потьомкін» та брав участь у відомому повстанні на цьому кораблі в 1905 році. Рятуючись від переслідування царського режиму, у 1913 році І. Бешов емігрував до Великої Британії, а згодом перебрався до Ірландії. В Дубліні одеський моряк заснував мережу ресторанів, які успішно функціонують в столиці цієї країни й сьогодні.
Казахстан. У Північне-Казахстанській області й досі проживають нащадки перших українських поселенців, які з’явилися на цій землі наприкінці XVIII століття після придушення гайдамацького руху, відомого під назвою «Коліївщина». Місцеві українці зберігають свою ідентичність, об’єднавшись в громадські організації.
Китай. У Пекіні у 1829 році було встановлено пам’ятник українцю Йосипу Войцехівському за його життя на знак вдячності людині, котра перемогла холеру та інші епідемії в цій країні. Про лікаря родом з села Іванівка, що біля Умані, випускника Києво-Моги-лянської академії мені багато розповідали в китайській столиці. Його ім’я згадується в різних зарубіжних енциклопедіях. У Китаї він працював з 1819 по 1932 роки. Потім викладав у Казанському університеті як перший в Росії професор китайської та маньчжурської літератури, переклав на російську мову низку праць китайських філософів. Цілком очевидно, що Й. Войцехівський був одним з перших українців, який певний час жив у Китаї. Українські етнічні поселення в цій країні з’явилися наприкінці XIX століття.
Австрія. Серед популярних історичних місць Відня, які завжди відвідують численні туристи, — пам’ятник українському козакові у великому парку та вулиця імені національного героя країни Юрія Франца Кульчицького (родом з Львівщини) — учасника визволення українськими козаками столиці від турецької облоги у 1683 році. Пам’ять про нього увічнює бронзовий барельєф. Ю. Кульчицького знають у місті як власника однієї з перших кав’ярень.
Наприкінці XVIII століття до Австрії почали масово прибувати українці, котрі служили в австрійській армії, тримали невеличкі підприємства, вчилися в університетах, займалися іншою діяльністю. Нині керівники місцевої української громади абсолютно переконані в тому, що їхня діаспора є найстарішою у світі.
Росія. Сьогодні частина громадян українського походження проживає на землях, які освоювали колись їхні предки або самі, або спільно з росіянами. Це — Кубань, Поволжя, Сибір, Далекий Схід. У ХІV-ХVІ століттях значна кількість українських селян поселилася на території нинішньої Курської та Воронезької областей, де відбудовували знищені татарами міста й оборонні укріплення. Учасники козацьких повстань проти польського панування у 1638 році становили половину населення на Дону. З другої половини XVII століття в Росії зростає кількість українців, депортованих російським урядом з України. У наступному столітті відбувається інтенсивне заселення українським людом Нижнього Поволжя та Центрального землеробського району Росії. У 1792 році на Кубані створюється Земля Війська Чорноморського, куди переселено 20 тисяч запорозьких козаків, членів їхніх родин. Нащадки цих вимушених емігрантів становлять сьогодні основу Кубанського козацтва. Це — лише деякі сторінки багатолітньої еміграції з України на російські землі, де після останнього перепису населення у 2002 році кількість українців офіційно зменшилась на 1,4 мільйона осіб.
Кажуть, що історія повторюється. І в цьому, мабуть, її найбільший недолік. Сьогодні еміграція громадян України до близьких і далеких країв триває. Від’їздять назавжди і тимчасово. Передбачення щодо можливого припинення цього невтішного, непривабливого для нашої країни процесу, що набрав масового характеру, наразі відсутні. А поки що наші мігранти, діаспорні громади посилюють економічну міць інших держав, демонструють генетично закладену в них українську працелюбність.
Бурхливі хвилі еміграції
Закордонне українство утворило чотири виразні хвилі масового переселення за межі України. Перша з них охопила період від останньої чверті XIX століття до початку Першої світової війни. Другий розлогий потік зайняв роки між двома світовими війнами, третій — проміжок часу після Другої світової війни. Виїзд з території вже незалежної України у 1990-ті роки і по сьогоднішній день значної кількості її громадян на постійне проживання у зарубіжжі отримав назву четвертої хвилі, хоча насправді вона взяла розгін ще раніше — під час відомої «горбачовської» перебудови.
Перші мігранти, ризикуючи життям, пливли зазвичай на старих, позбавлених будь-яких вигод, кораблях, плинули у цілковиту незвіданість, світ за очі.
На пам’ять прийшла оповідь незабутнього талановитого дослідника української еміграції до Канади Петра Кравчука. Він писав про жахливу трагедію напередодні Першої світової війни, що сталася в Атлантиці під час пожежі на пароплаві «Вольтурно» і забрала життя кількох сотень галицьких селян та робітників. Знаний історик цитував львівський журнал «Добра новина» за 20 листопада 1913 року, що повідав лиху звістку: «Страшна катастрофа на кораблі «Вольтурно» проминула без більшого відгоміну… Не було про кого згадувати. Це не «Титаник», яким їхали вельможі. «Вольтурно» — це старе доробало, це корабль, який віз нуждарів світу, галицьких емігрантів. Кого це обходить, що під хвилями океану загинули навіки галицькі нуждарі».
Сьогодні в різних державних архівах України, Канади, США, Чехії, Бразилії, інших країн зберігаються матеріали, що стосуються масового виїзду наших співвітчизників зі своєї Батьківщини. Про це створено чимало документальних та художніх творів. Свідком подій першого етапу полишення рідних земель був Іван Франко. Про це він писав у публіцистичному та поетичному жанрах. «Гноблені економічно і упосліджувані соціальне та політичне маси народні кинулись емігрувати — до Америки, до Росії, до Бразилії, до Канади, куди їх вабила якась неозначена чутка або якийсь хитрий агент».
Коли почуєш, як в тиші нічній залізним шляхом стугонять вагони, а в них гуде, шумить, пищить мов рій дитячий плач, жіночі скорбні стони, важке зідхання і гіркий проклін, тужливий спів, дівочі дисканти, то не питай: сей поїзд — звідки він? Кого везе? Куди? Кому вздогін? Се — емігранти.
Еміграція з українських земель на своєму першому етапі, що відбувалася і у вигляді міграції в межах кордонів Російської імперії, і у формі переселення в інші держави, мала здебільшого соціально-економічні мотиви.
Східні землі України як частина Російської імперії дали значно менше емігрантів, ніж західні. Проте і на цій території панували повні нестатки і безпроглядність.
Еміграційні настрої у ті часи посилювали й політичні спонукання — дискримінація української культури, мови, традицій, утиски й переслідування за вияви національної свідомості.
Поразка в революції 1905-1907 років у Росії та розгул реакції змусили активних учасників боїв на барикадах і антимонархічних виступів шукати порятунку в інших країнах. Відомо, що близько 700 моряків панцерника «Потьомкін», який підняв прапор повстання на Чорному морі влітку 1905 року, стали емігрантами. Один з очевидців, який відвідав у 1907 році поселення Нова Одеса в бразильському штаті Сан-Паулу, повідомляв, що там «мешкає чимало галицьких русинів та українців, які втекли з Росії під час заворушень в Одесі. Деякі з них — моряки з корабля «Потьомкін». До країн Західної Європи, США, Канади, Австралії, уникаючи тюрем і каторги, прибула також частина професіональних революціонерів — мешканців українських земель.
Уже на першому етапі масового від’їзду з України наш народ був відчутно знекровлений. Лише у 1897—1916 роках до інших регіонів Російської імперії було переселено понад 900 тисяч чоловік, переважно селян. Щоправда, через неможливість освоїти земельні наділи, за браком коштів і реманенту значна частина сільських жителів України повернулася додому. Це вороття охопило майже 70 відсотків переселенців до Сибіру. За іншими даними, загальна кількість тих, хто до 1914 року оселився в азійській частині Росії, досягла майже двох мільйонів осіб. Крім того, емігрувало до Північної та Південної Америки, Австралії близько півмільйона осіб. Лише одна Галичина втратила на той час майже половину населення. Україна пережила справжнє демографічне потрясіння.
Еміграція з українських земель після Першої світової війни мала досить строкатий характер, спричинений поєднанням соціально-економічних та політичних стимулів. Останні мали перевагу над іншими підставами. Фактично виникла масова політична еміграція, що відчутно вплинула на становище українських поселенців у нових країнах, їхнє громадське й духовне життя. Полишали рідні краї жителі Наддніпрянської України, а також Східної Галичини, Північної Буковини і Закарпаття (після розпаду Австро-Угорщини ці території відійшли відповідно до Польщі, Румунії та Чехо-словаччини), частково Волині. Вони від’їздили і як політичні біженці, і як заробітчани до різних країн Європи та за океан. У кількісному вимірі друга хвиля еміграції поступалася першій.
Новоявлені емігранти репрезентували мало не всі верстви населення українських земель. Із встановленням більшовицької влади пов’язаний від’їзд за кордон керівних діячів Центральної ради, Гетьманської держави, Директорії Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, службовців із державних апаратів, вояків обох українських армій, учасників російських білогвардійських формувань, а також представників інтелігенції, землевласників, промисловців, священнослужителів тощо. Вони розсіялися в Польщі, Чехословаччині, Австрії, Румунії, Болгарії, Німеччині, Франції. Частина з них перебралася за океан — здебільшого до США та Канади. Значну частину становили професійні військові. Поміж них наростав процес розшарування у ставленні до справи українського народу, радянської влади. Політична еміграція з Радянської України наприкінці громадянської війни була єдиною в міжвоєнний період. Сталінський тоталітарний режим не дав жодних шансів для істотних виїздів у зарубіжжя навіть у часи трагічних подій — примусової колективізації, штучного голодомору, небачених репресій.
Серед трудових емігрантів із західних українських земель переважали освічені люди, які заклали фундамент української культури і науки за кордоном. У міжвоєнний період ці території полишило понад 300 тисяч осіб.
На початку 1920-х років спостерігалося таке явище, як рееміграція в Україну. Повернулися додому видатні діячі Української Народної Республіки Михайло Грушевський і Володимир Винниченко. Хвилюючою, і трагічною сторінкою в історії відносин заокеанських українських громад з історичною Батьківщиною стало створення сільськогосподарських комун в Україні. У 1924 році діяло 9 таких об’єднань, членами яких були реемігранти з Канади і США. Дехто з них приїхав зі своєю сільськогосподарською технікою, вантажними автомобілями, продуктами харчування. Першу комуну було засновано в селищі Мигаєво біля Одеси. Вона об’єднувала 159 осіб. Новоявлені комунари привезли з собою із Канади три трактори, шість плугів, сім борон та іншу техніку. Реемігранти відкрили українську школу, де навчалися не лише їхні нащадки, а й діти з навколишніх сіл. Мигаївці за короткий час створили господарство з високою продуктивністю праці.
Подібні ферми виникли на Дніпропетровщині, в Донбасі, де канадські та американські українці також працювали на вугільних шахтах. Десятки з них згодом брали участь у будівництві московського метрополітену.
Доля більшості реемігрантів склалася трагічно. Суцільна колективізація знищила комуни. Невелика частина їхніх засновників повернулася до Канади і США, решта загинула в концтаборах, померла під час голодомору 1932-33 років. Ті драматичні події відкрили очі багатьом трудовим іммігрантам — прихильникам соціалістичних ідей, яким важко було повірити в існування жорстокого репресивного режиму в СРСР.
Мені довелося зустрічатися в різних країнах з представниками третьої хвилі масового полишення Батьківщини. Серед моїх знайомих, людей літніх, у Канаді, скажімо, є в минулому військовополонені — радянські офіцери, які у 1945 році опинилися в американській, англійській та французькій зонах окупації Німеччини і, небезпідставно побоючись репресій, відмовилися повертатися додому. У Бразилії та Великій Британії відбулося знайомство з колишніми вояками дивізії СС «Галичина», у США — з членами братства воїнів УПА, а також людьми, насильно вивезеними нацистами з України на невільницьку працю до Німеччини. На американському континенті нині живе чимало українців, котрі у передвоєнний час навчалися в університетах Чехословаччини, Польщі, Австрії і після війни прийняли рішення емігрувати, а ще більше тих, кого батьки у дитячому віці вивезли з рідних земель у далекі краї. Шлях за океан у багатьох починався з таборів для біженців і переміщених осіб. Більшість серед них становили робітники, селяни, службовці. Вони не наважилися повертатися до рідного краю, жахаючись зустрічі зі сталінською «фемідою». Політична й вимушена за своїм характером третя хвиля української еміграції увібрала переважно людей освічених, свідомих, вихідців з міст.
Абсолютно точних даних про загальну кількість політичних емігрантів з України немає. Але відомо, що протягом 1947—1957 років до США переселилося приблизно 80 тисяч українців, до Канади — 30 тисяч, до Австралії і частково Нової Зеландії — 20 тисяч. Значно менше з них почали жити у країнах Південної Америки.
У 1970—90 роках набув певного поширення такий своєрідний вид еміграції, як утворення подружніх пар з іноземцями для наступного виїзду за кордон. Дівчата, молоді жінки виходили заміж за іноземних спеціалістів, які тимчасово працювали або стажувалися в Україні, зарубіжних студентів та аспірантів. Помітно зріс виїзд до Ізраїлю. Тисячі жителів української національності у складі змішаних подружжів виїхали за ізраїльськими візами також до США, Канади, інших країн з причин невдоволення своїм економічним і соціальним становищем, а інколи й через політичні мотиви. До того ж десятки українців, передусім із західних областей, виїхали на Захід у цей відтинок часу на постійне проживання на запрошення родичів.
Сьогодні у десятках країн поряд з давніми громадськими українськими організаціями, заснованими представниками трьох еміграційних хвиль, виникають нові, об’єднуючи новоприбулих з України. Живуть вони з надією на прийдешнє, краще, ніж вдома, нове життя.
Статистика знає не все
Хоч як дивно, але факт: сьогодні ми, в Україні сущі, достеменно не знаємо абсолютно точної загальної кількості етнічних українців у зарубіжжі. Деякі іноземні дослідники відносять нашу закордонну спільноту до майже невловимої при статистичному методі вивчення. Адже ще у першій половині минулого століття імміграційні служби ряду західних держав визначали національність осіб за тими країнами, звідки вони емігрували. А українці, як відомо, полишали свої одвічні землі на територіях Австро-Угорщини, Польщі, Чехословаччини. Тому в документах, які довелося бачити у літніх наших земляків, записано «австрієць», «поляк», «румун», «росіянин».
Не в усіх країнах під час переписів населення враховується етнічне походження. До того ж державні статистичні показники суттєво відрізняються від даних громадських організацій, церков, соціально-демографічних досліджень університетів.
Серед осіб (русинів, рутенів, карпаторосів), котрих обліковці зареєстрували у 1890 році в США як росіян, більшість становили вихідці із західних земель України та їхні нащадки.
У Великій Британії, наприклад, зовсім відсутня урядова статистика про кількісний та соціальний склад української громади. Не існує і чітко визначених національним законодавством критеріїв щодо встановлення етнічного українського походження громадян у цій державі.
Важко визначитися і з бодай приблизною кількістю українських жінок — представниць так званої «шлюбної» еміграції в Азії та Африці. Вони увійшли до тих більш як десяти мільйонів російських «співвітчизників» у країнах «дальнього зарубіжжя» (ця цифра наводиться у різних московських виданнях; вона, до речі, охоплює і тисячі колишніх жителів України, які перебувають у складі міжнаціональних громадських об’єднань вихідців з Радянського Союзу, створених в останні роки на американському континенті).
Оскільки офіційна статистика знає далеко не все про кількісний зарубіжний український загал, то така ситуація сприяє появі в різних вітчизняних публікаціях, інтерв’ю наших поважних державних і громадських діячів інколи фантастичних цифр, пов’язаних з чисельністю української спільноти за межами України. Лише два роки тому на сторінках деяких київських газет фігурували такі дані — 100, 50, 30 мільйонів. Це цілковита неправда.
У певних колах знавців діаспори вважається непатріотичним називати менші цифри, бо, мовляв, після проголошення незалежності України число іноземних громадян, які ідентифікують себе українцями, мало зрости. Однак вийшло навпаки. Результати переписів населення у багатьох країнах виказують тенденцію до зменшення в них української людності. Винятком є лише кілька держав.
Отже, за свідченнями офіційних обчислень кількості населення та підрахунками і оцінками українських громадських організацій та церковних об’єднань, у країнах поселення українських громад нині мешкає близько 20 мільйонів іноземних громадян українського роду (це число не враховує, звичайно, наших заробітчан-мігрантів, переважно нелегалів, кількість яких становить від 3 до 5 мільйонів осіб). Вони проживають майже в ста країнах. Більш як у 60 державах діють українські громадські організації.
Тепер щодо переписів жителів в окремих країнах. У Росії, як свідчать офіційні статистичні дані 2002 року, українцями себе назвали трохи більше двох мільйонів дев’ятьсот тисяч осіб (два відсотки від усього населення). У 1989 році їх було понад 4,3 мільйона. У 1980-х роках у Москві група демографів заявила про наявність в Росії 10—15 мільйонів осіб української національності.
У 1996 році тодішній міністр Російської Федерації у справах національностей та федеративних відносин В. Михайлов офіційно заявив, що в країні налічується шість мільйонів осіб українського походження. Сьогодні вихідці з нашої країни та їхні нащадки є третіми після росіян і татар у загальній чисельності населення. Найбільше українців проживає в Москві, столичній області, в Республіці Комі, Мурманській області, Ханти-Мансійському, Ямало-Ненецькому автономних округах, Якутській (Саха) Республіці, у Краснодарському та Ставропольському краях, Західному та Східному Сибіру, на Алтаї.
Ще у 1992 році московський фонд «Громадська думка» провів у 15 регіонах країни опитування більше півтори тисячі громадян українського роду. У 35 відсотків з них до Росії прибули батьки або хтось з попередніх поколінь. Третина респондентів самі переїхали сюди на постійне місце проживання. Результати опитування також засвідчили, що освітній рівень українців виявився вищим від середніх показників у Росії. 69 відсотків тих, з ким спілкувалися співробітники фонду, усвідомлюють себе українцями.
У Польщі в 2002 році 31 тисяча громадян задекларувала себе українцями. За даними церков, їхня фактична кількість коливається в межах 250—300 тисяч.
Згідно з результатами загальнонаціонального перепису в 2002 році в Румунії проживала 61 400 етнічних українців (у 1992 році їх офіційно налічувалося майже 66 тисяч). Союз українців Румунії оперує цифрою «понад 300 тисяч».
У Словацькій Республіці в 2001 році було зареєстровано майже 35 тисяч русинів-українців. З них близько 11 тисяч віднесли себе до українців. За останні шість десятиліть кількість автохтонного українсько-русинського населення зменшилася майже втричі.
За даними офіційного опитування населення Грузії, в 2002 році українцями визнали себе лише 7 тисяч громадян (у 1989 році їх налічувалося більше 52 тисяч).
Найголовнішими причинами зменшення представників нашого етносу в зарубіжжі є закономірний процес асиміляції, побоювання за свою подальшу кар’єру, міграція, ймовірна фальсифікація результатів переписів. Наприклад, з Киргизії щороку від’їздить в середньому до 300 українців у пошуках роботи, можливості навчання, через відсутність перспектив самореалізації у цій державі. У Польщі під час перепису спрацював давній стереотип боязні відкрито визнати себе українцем. Згідно з даними Центру опитування громадської думки Республіки Польщі гірше, ніж до українців, у країні ставляться лише до румунів і циган. До того ж головні управління української, словацької та німецької національних меншин у своїх офіційних заявах вказали на зафіксовані порушення, яких припускалися рахівники у процесі перепису.
До тих держав, де чисельність українських громад зростає, передусім належать Канада і США. У країні кленового листу у 2001 році на українське походження вказало більше мільйона 71 тисячі громадян (порівняно з 1991 роком їхня кількість збільшилася на 1,6 відсотка). У США, за останніми статистичними даними, проживає понад 893 тисячі людей українського роду (на 152 з лишком тисячі більше порівняно з 1990 роком). За твердженнями провідних українських громадських організацій в США, ця цифра становить майже 2 мільйони. Приріст української людності в цих країнах відбувається переважно за рахунок нової еміграції з України і високого рівня народжуваності.
(Далі буде)
19.11.2009