Міжнародне гуманітарне об'єднання«Ми українці»
Єднаймося, українці!

Відкриваючи Україну: вишиті QR-коди як культурні ключі

glow-art

У багатобарвному світі українських візерунків вишивки символи не просто прикрашають тканину; вони служать кодами та символами захисту людей.

Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, уродженка Києва, вишивальниця - дизайнерка Тетяна Протчева, направила свій талант на партизанську художню діяльність. Поєднуючи стародавнє українське народне мистецтво з сучасними технологіями, Тетяна створює вишиті QR-коди, наповнені цифровими ресурсами, які докладно описують українську культуру. "Моя місія - об'їхати весь світ і показати людям Україну через вишивку", - сказала вона.

Роботи художниці демонструвалися на міжнародних виставках, «EXPO-2020» у Дубаї, «EXPO-2010» у Шанхаї та «EXPO-2005 в Японії» та в інших країнах, поширюючи інформацію про багату спадщину України по всьому світу. У 2010 році Тетяна Протчева відкрила у Києві музей вишивки GLOW ART, де проводила майстер-класи. Її роботи також зареєстровані у «Книзі Рекордів України».

Я зустрілася з Тетяною на веранді будинку в Торонто, де вона зараз живе. Тримаючи в руках стародавній рушник – декоративну ритуальну тканину, яка використовується для покриття релігійних ікон, – і під гудіння цикад кінця літа, вона розповіла мені свою історію. Коли розпочалася повномасштабна війна, Тетяна працювала в українському павільйоні на EXPO2020 Dubai по запрошенню міністерства економіки України. Американська сім’я Каран Вінкер, постійний відвідувач конференцій EXPO,була вражена мистецтвом української художниці і бачачачі, що українській художниці немає куди повернутись додому, запросила Тетяну погостювати у її будинку у Флориді. Сім'я Вінкер цілий рік приймала Протчеву у себе вдома.

"Я живу з одним місцем багажу вже два роки", - сказала вона, сміючись. На щастя, її мистецтво є досить мінімалістичним. "Це невеликий QR-код, з великою кількістю інформації".

Поєднуючи традиції з інноваціями, Протчева вишиває QR-коди, які підключають глядачів до багатої бібліотеки цифрового контенту, що містить інформацію про українську історію і культуру. Скануючи мобільним телефоном українську вишивку з QR-kod, ми милуємося «Квітами України», відчуваємо запальний ритм «Гопака», дізнаємося про найбільший у світі літак «Мрія», слухаємо гімн України та навіть можемо здійснити віртуальну подорож до України! Проект має назву «Україна — мій Дім». 24 серпня 2021 року – у День незалежності України, художниця презентувала його у посольстві України у Стокгольмі, (Швеція),на виставці EXPO2020 Dubai, у Люксембурзі, Америці і тепер у Канаді.

Не можна недооцінювати значення кодування прихованої інформації у вишивці, оскільки вважалося, що вікова культурна традиція вишивки наділяла власника цього одягу захисною силою його символів. Наприклад, коло символізує сонце, що надає силу і життєву силу, а архаїчний ромб представляє родючість, достаток та добробут.Таким чином, проект Протчевої не лише охоплює технологічне сьогодення, а й спрямовує неминучу магію та захист, вплетені в культурне полотно України – зв'язок, який має ще більшу вагу в контексті повномасштабного вторгнення Росії.

Хоча її проекти набувають нових форм, здається, що Протчева послідовно знаходить способи об'єднати багатовікове українське народне мистецтво із сучасними матеріалами та технологіями. «У 2005році, коли працювала у Японії, я побачила, що дуже освічені люди не знають про Україну». Це надихнуло Протчеву на створення у 2009 році гігантської вишитої карти України, до якої вона включила символи та візерунки, що нагадують давню трипільську кераміку V-IV століть. Її метою було відродити ці вікові символи та дати їм чільне місце на сучасній карті. Використовуючи льон,як полотно, вона вишила кожен регіон відповідними традиційними етнічними мотивами, демонструючи культурне багатство та різноманітність України, а також її єдність.

Її новий проект «TIME for UKRAINE » також поєднує старий і новий. У цьому проекті вона поєднує американську поп-культуру з українською спадщиною, вбудовуючи QR-коди в корпуси старовинних годинників. Завдяки цьому вона простежує українське коріння відомих американських знаменитостей, виділяючи таких ключових фігур, як Сільвестр Сталлоне, Стівен Спілберг, Леонардо Ді Капріо, Енді Уорхол та Чак Паланюк. Переплітаючи чарівність американських знаменитостей з українською ідентичністю, вона підвищує важливість України в очах американської громадськості. «Люди знають цих людей. Мені не треба пояснювати, хто це», - сказала вона. Велика зацікавленість проектом надихнула майстриню розширити перелік всесвітньо відомих особистостей з різних країн, хто має українське коріння. Тетяна не може кількісно оцінити цифровий трафік, що генерується її зусиллями, оскільки вона пов'язує свої коди з різними джерелами та сайтами, щоб надати широкий спектр інформації, але їй рекомендується продовжувати свої культурні інновації для підвищення поінформованості про українську культуру, збільшуючи актуальність країни у світі та, зрештою, показати, що ми всі пов'язані, незалежно від того, де ми народилися.

Зараз художниця працює над створенням нового проекту, яким планує представити Україну на наступній виставці ЕХРО 2025 у Японії. Свою колекцію давніх рушників і сорочок, вона доповнює сучасною вишивкою GLOW ART, що світиться у темряві.

Незважаючи на те, що Тетяна Протчева подорожує світом і дотримується філософії взаємопов'язаності, вона визнає, що сумує за домом. «Я була у всьому світі, в різних країнах. Мій син, Олександр, запитав мене: Де ти хочеш жити? Я відповіла йому: "В Україні".

Газета «МІСТ» Торонто
Олександра Кеелер

Тетяна ПРОТЧЕВА- художниця, дизайнерка.
Посол МИРУ, засновник GLOW ART мистецтва.
Protcheva.com

02.11.2023