Міжнародне гуманітарне об'єднання«Ми українці»
Єднаймося, українці!

Відбулася презентація книги «Закарпатські студенти в європейських університетах. 1407-1919» за участю заступника Голови Ради Старійшин МГО «Ми Українці» Ірини Матяш

3 та 4 листопада 2014 року відбулася презентація виданої за сприяння МГО «Ми Українці» праці професора Будапештського університету ім. Етвеша Лоранда Сьогі Ласло «Закарпатські студенти в європейських університетах. 1407-1919».

Видання є частиною проекту, здійснюваного групою  угорських молодих науковців під керівництвом професора Сьогі щодо виявлення відомостей про навчання угорських студентів в європейських університетах та репрезентація їх у вигляді бази даних і друкованих праць. Інтерес учасників проекту поширюється також на території помежжя. Відтак ними було виявлено також відомості про мешканців Закарпаття, які стали студентами європейських університетів. Унікальність праці полягає в необхідності дослідження величезної кількості несистематизованих документів різними мовами та відсутності подібних проектів в Україні. Аналогічні видання професором Л. Сьогі здійснено на підставі результатів досліджень наукової групи за його керівництвом спільно з румунськими та словацькими колегами. Українська частина проекту вийшла угорською і українською мовами зі вступним словом колишнього Надзвичайного і Повноважного Посла України в Угорщині Юрія Мушки.

Презентація відбувалася в контексті наукових заходів міжнародного рівня як результату дієвих контактів Державного архіву Закарпатської області та Відділу держархіву в м. Берегово і Саболч-Сатмар-Березького комітатського архіву Національного архіву Угорщини. В заходах взяли участь Бабяк Золтан, мер міста Берегово, Орос Ілдіка, президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, др. А. Варга Ласло,колишній директор Будапештського столичного архіву, Кенєреш Іштван, генеральний директор  Будапештського міського архіву, Місюк Михайло, директор Державного архіву Закарпатської області.Чотарі Дьердь, завідувач кафедри історії та суспільних наук Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ. Куташі Олена,  заступник директора – головний зберігач фондів  Державного архіву Закарпатської області,  Ірина Матяш, член Ради Старійшин МГО «Ми Українці», доктор історичних наук, професор, заступник Голови Комісії істориків України і Угорщини та ін.

Учасникам імпрези в гостинних залах Закарпатського угорського інституту ім. Ракоці Ференца ІІ в м. Берегово та Саболч-Сатмар-Березького комітатського архіву в м. Ніредьгаза було репрезентовано також «Анотований перелік описів фондів угорського походження Берегівського підрозділу  Державного архіву Закарпатської області до  1918/1919 рр. та 1938–1944/1945 рр.». Від імені Комісії істориків України і Угорщини проф. Матяш вручила подяки учасникам проекту за вагомий внесок у розвиток українсько-угорських наукових контактів.

 

11.11.2014